RENKLERİN BÜYÜSÜ Aktivite Kutusu

Çocuklarımızla evde yeterince zaman geçirdiğimiz bir kışı daha geride bıraktık. Biz de bu ayki kutumuzda baharın gelişini renklerle kutlamak istedik. 


Doğanın tüm renklerini cömertçe sunmaya başladığı Mart ayının, renkleri öğrenmek için doğru zaman olacağı düşüncesiyle, Renklerin Büyüsü temamızda renklere dair dopdolu bir içerik hazırladık.çiçek dürbünü

 

Bu ayki birinci aktivitemizde çocuklarımızla çiçek dürbünü, yani kaleydoskop hazırlıyoruz. Işığın aynalar yardımıyla kırılması mantığıyla çalışan çiçek dürbünlerinin çocukları heyecanlandıracağını düşündük. Özellikle de kendi yaptıkları zaman... Küçük kas hareketlerine yönelik bolca katlama ve yapıştırmanın olduğu bu aktivitede 3-5 yaş arası çocuklarımıza yardımcı olmanız gerekebilir.vitray tablo

Çocuklarımızla vitraylar hazırladığımız bu aktivitemizde, renklerin birbirleri arasındaki ilişkiyi göstermeyi hedefledik. Böylece çocuklarımız farklı renklerdeki asetatları üst üste getirerek rengarenk tablolar hazırlarken, hangi birleşimlerin sonucunda ortaya hangi renklerin çıktığını bizzat deneyerek görebilecekler. Büyük satıhları yapıştırmada çocuğunuza destek olarak daha düzgün sonuçlar elde etmelerini sağlayabilirsiniz.


çanta boyama

Bu aktivitede çocuklarımıza birer küçük çanta hediye ederek onları mutlu etmek istedik. Onları daha da mutlu edecek olan şey ise bu çantaları kendi başlarına boyayarak süsleyecek olmaları. Şablon şekilleri, krepon kağıtları ve bir miktar suyla yapacakları boyama için aktivite torbasından çıkan su geçirmez çalışma örtüsünü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Konu renkler olunca içeriğimiz tabii ki bu kadarla sınırlı kalamazdı. Daha Fazlasını Keşfet ekimizde renklerle ilgili iki aktivitemiz daha bulunuyor. Bunlardan ilki birçoğumuzun çocukken oynadığı düğme çevirme oyununun renk illüzyonuyla geliştirilmiş hali. Son aktivitemiz ise gıda boyası ve sütle yapılan etkileyici bir deney.


Umarız kendinizi çocuğunuzla birlikte renklerin büyüsüne kaptırır, onun eğlenirken öğrenmesine sevinçle eşlik edersiniz. 

pix