Yemek Yemeyi Keyifli Hale Getirmenin Yolları

Yemek yemek insanlar için doğal bir ihtiyaç olduğu gibi aynı zamanda keyif alınan bir aktivitedir. Bazı aileler böyle olmadığını, tam tersi çocuklarıyla ilgili en çok zorlandıkları konu olduğunu söyleyebiliyor. Aslında işin sırrı yemek yemeyi çocuğunuz için eğlenceli bir aktiviteye çevirmek. 

Biliyorum ilk başta kulağa çok zormuş gibi gelebiliyor. Bazı çocuklar için biraz zaman alabiliyor, sabretmek gerekebiliyor. Ama sonunda her çocuk için işe yarayan kullanabileceğiniz evrensel bir yöntem var, o da oyun. 

Örneğin bu ayki Pakolino kutumuzdaki Minik Şefler aktivitelerini kullanarak yemek yemeyi daha eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Çocuğunuzla mutfakta onun yapabileceği basit yemekler yapabilirsiniz. Ya da sizin yaptığınız yemekte, yapabileceği kısımlarda size yardım edebilir. Böylece kendi yaptığı bir yemeği yemek, çocuğunuz için daha zevkli olacaktır. Bu ay çocuğunuzu evinizin minik şefi ilan edip, birlikte mutfakta keyifli zaman geçirebilirsiniz. Birlikte yemek yaparken çocuğunuzla sohbet edebilir, şarkı söyleyebilirsiniz. Aile fertlerine sürpriz bir yemek hazırlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun hem yemek yeme alışkanlıkları ve ince-motor kasları gelişecek, hem de kendine olan güveni artacaktır.

Birlikte yemek yapmanın dışında sofrayı kurarken çocuğunuzdan yardım isteyebilirsiniz fakat bunlar onun bir görevi gibi olmamalıdır çünkü bu tepki yaratabilir. Çocuklar ailelerine yardım etmekten hoşlanır bu yüzden yardım isteyebilirsiniz ama o an istemiyorsa da onu zorlamamanız daha iyi olacaktır. Bir dahakine tekrar denersiniz. Size yardım ederken aferin, çok güzel yaptın, çok başarılısın, bana yardım ettiğin için teşekkür ederim gibi sözcükler elbette çocukların hoşuna giden ve onları motive eden sözcükler oluyor.

Bunun yanı sıra yiyecekleri daha eğlenceli bir şekle sokabilirsiniz. Örneğin şekilli kalıplarla kek, kurabiye, poğaça tarzı yiyecekler yapabileceğiniz gibi aynı zamanda meyveleri, sebzeleri ve kahvaltılık yiyecekleri kullanarak çocuğunuzun tabağında; surat, araba, çiçek, ağaç gibi çeşitli şekiller oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte alışveriş listesi yapabilir, evinizin yeni Minik Şefi olarak alışveriş konusunda size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. Zaman zaman çocuğunuza seçenek sunup, yapılacak olan yemeğin ne olacağına onun karar vermesini isteyebilirsiniz. Böylece sizin kontrolünüz dahilinde çocuğunuz kendi istediği yemeği seçebilme özgürlüğünü yaşadığı için, yemek yemek onun için daha eğlenceli bir aktivite haline gelecektir.

Mutfağınızı meyve, sebze gibi yiyecek resimleriyle süsleyebilir, bu besinlerin çiğ halleri ile pişmiş halleri arasındaki farkları gösterebilirsiniz. Aynı zamanda bu besinlerin faydaları hakkında sohbet edebilirisiniz. Bir diğer işe yarayan yöntem ise, çocuğunuzun yemeğini yedikten sonra örneğin kol kaslarına bakabilir ve ona yemeğini yediği için çok güçlendiğini söyleyebilirsiniz. Bunu oyun haline dönüştürdüğünüzde, çocukların çok büyük bir kısmı yemek yeme konusunda motive olduğu gibi çokta keyif alıyorlar. Fakat burada yeterince yemediği zaman, güçlenemedin gibi tabirlerden uzak durmak daha iyi olacaktır. Bu öğün biraz az yedin ama bir dahakine daha çok yer ve daha çok güçlenirsin diyebilirsiniz. 

Gördüğünüz gibi çocuğunuzla yemek saatlerini daha keyifli geçirebileceğiniz bir çok yöntem mevcut. Elbette bunların içinden hangisinin size ve çocuğunuza uygun olduğunun kararı size ait. Vermiş olduğum örneklerden yola çıkarak siz de daha farklı oyunlar, üretebilirsiniz. Minik şeflerinizle birlikte hepinize afiyet olsun :)

Minik Şefler Temamızı İncelemek İçin Tıklayınız.

Uzm. Psk. Melis Özmen