Yemek Yeme Alışkanlığını Geliştirmenin Yolları

Bu ayki Pakolino kutumuzun konusu Minik Şefler olduğuna göre, yemek konusundan devam ediyoruz. Çocuğunuzun yemek yeme alışkanlığını geliştirmek istiyorsanız aşağıda vereceğim maddeler içinden size ve ailenize uygun olanlarını kullanabilirsiniz. Burada unutulmaması gereken şey değişimin zaman aldığıdır. Her alışkanlıkta olduğu gibi yeme alışkanlığını değiştirmek ya da geliştirmek için çocuğunuza zaman vermeniz ve her zaman olduğu gibi sabırlı olmanız gerekebilir. Birkaç gün deneyip olmuyor diye pes etmeyin çünkü yeni bir alışkanlık için süreklilik çok önemlidir. Yapılan araştırmalara göre insan beyninin yeni bir alışkanlığı tam olarak kazanabilmesi için ortalama 21 güne ihtiyacı vardır.


1) Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayabilirsiniz. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar. 

2) Yemek sırasında televizyon yerine çocuğunuzun seçeceği bir müzik dinleyebilirsiniz, sohbet edebilirsiniz. Yemek yedikten sonra televizyon izleme saati bitiyorsa, çocuğunuz özellikle televizyonu daha uzun izlemek için yemek sürecini uzatıyor olabilir. Bu yüzden televizyon izleme saatinin yemek öncesinde ya da sonrasında olması daha yararlı olacaktır.

3) Çocuklar 1,5 yaşından sonra çatal kaşık kullanmaya başlayabilirler dolayısıyla bu yaştan sonra kendi kendine yemeyi öğrenmesi için çocuğunuzu destekleyebilirsiniz. Bireyselleşmek ve bağımsızlaşmak isteyen çocuk için yemeğin kendi kontrolünde olması hem yemek yemeyi onun için daha keyifli bir hale sokacak hem de bu sayede kendine olan güveni artacaktır.

4) Çocuğun ne yiyeceğine, ne kadar yiyeceğine karar verebiliyor olması, kontrolün kendi elinde olduğunu hissetmesi önemlidir. Bu yüzden tabağındaki yemeğin miktarını çocuğunuzun belirlemesine izin verebilirsiniz.

5) Çocuğunuza acıktın mı ya da karnın doydu mu soruları sormanız ve verdiği cevaba saygı göstermeniz onun için önemli. Bu sorular ve sizin cevapları karşısındaki tavrınız çocuğunuzun yeme alışkanlığının gelişmesine yardımcı olacaktır. 

6) Çocuğunuzun çiğneme alışkanlığıyla ile ilgili zorlandığını düşünüyorsanız ve bu durumun fiziksel bir nedeni yoksa gün içinde çocuğunuza sakız çiğneterek çene kaslarının gelişmesini destekleyebilirsiniz. 

7) Çocukların yemek yeme hızlarının hele ki kendi kendine yemeyi öğrenen bir çocuğun hızının biz yetişkinler kadar olmasını bekleyemeyiz. Bu yaş grubundaki çocuklar için yarım saat ortalama olarak normal bir süredir.

8) “Aferin, gayet iyisin, kendi başına çok güzel yiyorsun, çok başarılısın” gibi motive edici cümlelerinizle onu cesaretlendirebilirsiniz. Böylece aynı zamanda özgüven gelişimini de desteklemiş olursunuz.

9) Birçok çocuk yemekte birbirine karışmış şeyleri reddedebiliyor, yemeğin görüntüsünün güzel gözükmesi çocukların yemek yeme isteğini arttırıyor.

10) Bu yaşlarda yemek seçme sık rastlandığı için yemek çeşidini arttırabilirsiniz. 

11) Çocuklar dönem dönem bir gıdaya aşırı düşkünlük gösterirken, bir diğerini reddedebilir. Çoğunlukla bu durum geçici bir süreçtir bu yüzden bir süre sonra hiç yemediği gıdayı farklı bir şekilde sunarak tekrar deneyebilirsiniz.

12) Sizin de bildiğiniz gibi çocuklar anlatılanı değil, gördüğünü taklit eder. Bu yüzden kendi beslenme davranışlarınıza da dikkat etmeyi unutmayın.

13) Yemeklerin görüntüleri, kokuları, tatları ve faydaları hakkında çocuğunuzla sohbet edebilirsiniz. 

14) Yemek saati geldiğinde çocuğunuz sevdiği bir aktivitenin başından kalkmak zorunda kalıyorsa, önceden yemek saatinin yaklaştığını ona haber verebilirsiniz. Böylece oyununu veya aktivitesini bitirmesi için ona fırsat vermiş olursunuz ve o da sofraya tepkili bir şekilde oturmamış olur. 

Minik Şefler Temamızı İncelemek İçin Tıklayınız.

Uzm. Psk. Melis Özmen