Yaratıcılığı Farketmek ve Desteklemek

Yaratıcılığı kişinin yaşantısındaki objeler, olaylar ve kişilerle ilişkilerinde diğerlerinden farklı bir düşünce veya ürünü ortaya koyması olarak tanımlayabiliriz. Yaratıcılık, çocuğun doğasında var olan bir özelliktir. Çocuk aslında bedenini kullanmaya başlar başlamaz, çevresini de keşfetmeye başlar.

Çocuğun sınırsız merakı ve hayal gücü onu, çevresini önce tanımaya daha sonra ise değiştirmeye yöneltir. Zaman içinde çocuğun çevresi üzerindeki kontrolü arttıkça ortaya koyduğu değişimler başkalarınınkinden farklı olma özelliğini de taşır. Herkeste var olan bu gücün ortaya çıkması ve gelişmesi için yetişkin desteğine ihtiyaç vardır. Öncelikle çocuğun duygusal ve sosyal gelişiminin sağlıklı olarak gelişmesi gerekir. Örneğin özgüven ve bağımsızlık duygusunu kazanmış olması, gerektiğinde cesurca yeni bir şeyi deneyebilmesi, başarısızlıklar karşısında yılmaması, meraklı ve araştırmacı olması yaratıcılığın gelişimi için en temel özellikler.

Aslında gelişimin doğal akışında çocuğunuzdaki yaratıcılığın oluşmaması pek mümkün değil. Fakat bazı durumlarda aileler farkında olmadan çocuklarının yaratıcılıklarının gelişimini engelleyici tutumlar sergileyebiliyorlar. Örneğin anne babanın çocuğa karşı tutarsız tutumları, çocuğun kendini yeterince güvende hissetmesini engelliyor. Kendini güvende hissedemeyen çocuğun özgüven gelişimi geriden geliyor. Özgüven gelişimi geriden gelen çocuk ise yaratıcılığını yeterince ortaya koyamıyor. Gördüğünüz gibi söz konusu gelişim olduğunda her şey direkt ya da dolaylı olarak birbirine bağlı olarak ilerliyor. Aynı zamanda anne babanın aşırı kuralcı ve otoriter tutumu ya da eleştirel bir tarzının olması çocuğun yaratıcılığının gelişimini engelleyebiliyor. Bunun yanı sıra ezberciliğe teşvik eden, araştırıcılığı ve yeniliği desteklemeyen bir eğitim anlayışı da çocuğun yaratıcılığının gelişimine engel olan faktörlerdendir.

Peki sizler çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirmek için neler yapabilirsiniz? Öncelikle çocuğunuzun çevresindeki uyaranların zenginleştirilmesi ve yaş düzeyine uygun zengin bir öğrenim ortamı sunmak önemli. Çocuğa çok yönlü kullanım imkanı sağlayan, yap boz türü oyuncaklar, bloklar ve her türlü artık materyaller çocukların yaratıcılıklarını destekliyor. Örneğin biten bir kağıt havlu rulosundan arta kalan karton silindiri oyuncak olarak ya da sanat etkinliği için bir malzeme olarak kullanabilirsiniz.

“Sen olsan bunu başka türlü nasıl kullanırsın?” gibi basit bir soruyla çocuğunuzun yaratıcılığını kullanması için ona imkan sunabilirsiniz. Yaratıcı düşünme becerisinin gelişmesi için mutlaka somut ürünler vermeye gerek yoktur. Düşüncelerle oynamak, hayalinde canlandırmak, mış gibi dediğimiz taklit oyunlarının oynanması ya da bu ayki Pakolino kutumuzdaki sihir temalı oyunlar gibi oyunların oynanması da çocuğun yaratıcılığını güçlendiren yollardır.

Çocuğunuzun rahatça ve özgürce oynamasına fırsat verdiğiniz bir ortam sunmanız, meraklı ve keşifçi yanı ile sahip olduğu farklı düşünceleri desteklemeniz, çocuğunuzun yaratıcılığının gelişimi açısından çok önemli. Hepinize çocuklarınızla birlikte bol yaratıcı oyunlar oynadığınız, keyifli haftalar dilerim :)

Uzm. Psk. Melis Özmen