Sihir temalı oyunları çocuklar neden sever?
Bu ayki Pakolino kutumuzun konusu sihir. Kutumuzun içinde sihirli değnek, sihirli kutu, sihirbaz şapkası gibi çocuğunuzun aktivite tamamlandıktan sonra da keyifle oynamaya devam edeceği etkinlikler bulunuyor. Sihirle ilgili temaların, çocukların ilgisini çekmesinin bazı sebepleri var. Öncelikle sihir temalı oyunlarda çocuklar hayal dünyalarını ortaya çıkartabiliyorlar. Böylece yaratıcılıkları desteklenmiş oluyor. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi çocukların hayal güçleri çok kuvvetlidir. Hatta o kadar kuvvetlidir ki, bazı zamanlarda onların iç dünyalarında, hayal ile gerçek olan yer değiştirebilir, ya da iç içe geçip karışabilir. 3-7 yaş dönemi, çocuğun dış dünyaya adaptasyonunun hızlı bir şekilde gelişim gösterdiği bir dönemdir.

Sihirle ilgili oyunlar, çocukların hayal dünyası ile gerçek dünya arasındaki ayrımı yapabilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda iç dünyalarındaki, mutluluk, heyecan, öfke gibi yaşadıkları her türlü duyguyu oyun yoluyla yansıtabiliyorlar. Bu da duygusal anlamda, çocuklara deşarj olabilecekleri bir alan sunuyor. Örneğin bir çocuk, oyununda sihirli çubuğu ile sizi bir prensese çevirebilir ya da dondurabilir. Arkasından ise şakacıktan diye bir kelime kullanabilir. Burada çocuk hayal dünyasıyla, gerçek hayat arasında oyun yolu ile bir köprü kurmuş olur aslında. Sihir temalı oyunlar da, tıpkı mış gibi oyunlar dediğimiz sembolik oyunlara benzer. Sembolik oyunlar, çocuğun hayal gücünü kullanarak oynadığı, evcilik, tamircilik, doktorculuk gibi
oyunlardır. Ve özellikle 3-7 yaş grubundaki çocukların oynayabilmesini beklediğimiz, bizlere çocuğun belirli bir gelişim düzeyine geldiğini gösteren oyunlardır. Aynı zamanda bu oyunlar çocukların, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini desteklediği gibi yaratıcılıklarını da güçlendirir. Önümüzdeki hafta yazımda, sizlerle bu ayki sihir temalı kutumuzla yaratabileceğiniz ve çocuğunuzla birlikte keyifle oynayabileceğiniz bir kaç oyun paylaşacağım. Hepinize bol oyunlu, güzel bir hafta dilerim :)

Uzm. Psk. Melis Özmen