MODERN SANAT
Çocuklarımızı sanatın farklı alanlarıyla tanıştırarak, onların özgün düşünme yeteneklerini ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine yardımcı olabileceğimize inanıyorum.

Biz de bu ayki Modern Sanat temamızda, ünlü sanatçıları ve onların günlük hayatın bir parçası haline gelmiş eserlerini işledik. Böylece çocuklarımıza, sanatta da olduğu gibi yeni keşifler yapabilmek için farklı düşünmenin ne kadar önemli olduğunu anlatabiliriz.

Geometrik Tablo
İlk aktivitemizde çocuklarımızı Neoplastisizm akımının öncüsü Mondrian’la tanıştırıyoruz. Mondrian alışıla gelmiş tablolar yapmaya devam etmek yerine, özgün tarzını yaratarak yatay ve dikey çizgiler arasında kalan boşlukları üç renkle dolduruyor. Biz de çocuklarımıza sanatın gerçeği birebir resmetmek anlamına gelmediğini, duygu ve düşünceleri aktarmanın sayısız farklı yolu bulunduğunu anlatabiliriz.

Hareketli Dönence
Bu aktivitede, modern sanat heykeltıraşlarından Alexander Calder ve onun meşhur dönenceleriyle tanışıyoruz. Titizlikle dengelenmiş geometrik şekillerden oluşan bu hareketli heykeller, sanatın farklı formlarda karşımıza çıkabileceğini gösteriyor. Aktivitenin sonunda çocuklarımız da kendi hareketli dönencelerini tamamlayacaklar. Böylece modern sanatın farklı alanlarını keşfederek, deneyip yanılarak ve uygulayarak öğrenme şansını yakalayacaklar.

Küp Yapboz
Bu ayın son aktivitesinde hiç eskimeyen bir küp yapboz oyunu sizleri bekliyor. Çocuklarımızla 16 adet küpün üzerine geometrik desenler yapıştırıyor ve onlarla kendi desen kalıplarımızı tasarlıyoruz. Bu aktiviteye hazırlanırken çocuğunuza yardımcı olarak ona zaman kazandırabilirsiniz. Sonrasını ona bırakın. Sonsuza yakın farklı desen tasarımları arasında neler yaratabileceğini görmek çok heyecanlı olacak.

Modern Sanat kavramını pekiştirmek için hazırladığımız Daha Fazlasını Keşfet kitapçığımız ise daha fazla eğlence, daha fazla bilgi ve daha fazla el becerisi içeriyor. Aktivitelerin devamı niteliğindeki bu çalışmada farklı sanatçıların tarzlarında resim yapmayı öğrenerek kendi eserlerimizi yaratacağız.