Hayvan Sevgisi
Bu ayki Pakolino kutumuzun konusu, kuşlar üzerine olduğu için öncelikli olarak sizlerle çocuklara hayvan sevgisini nasıl öğretebileceğimizi ve bu sevginin çocukların gelişimi üzerindeki etkisini paylaşmak istiyorum. 
Bir çocuğun hayvanları sevmesi, onların sevgisini hissetmesi, onlarla ilgilenmesi, bakımı için sorumluluk alması çocuğun birçok alanda gelişimini destekler. Çocuk sevgisini, ilgisini baktığı hayvana verir, çoğu zaman onunla konuşur, sorunlarını, mutluluğunu onunla paylaşır ve ondan sevgi görür. Tüm bunlar da hem kendini değerli hissetmesini hem de başka canlılara değer vermeyi öğrenmesini sağlar. Hayvan sevgisi aynı zamanda içine kapanık, henüz arkadaşı olmayan çocuklar için de çok faydalıdır. 

Ayrıca gerçek hayatta çeşitli hayvanları görmemiş, hiçbir hayvana dokunup sevmemiş çocuklarda ileriki dönemlerde hayvan fobisi gelişebilir. Hayvan sevgisi gelişmeden büyüyen çocuklar hayvanlardan korkabilir ve bu korku yetişkin olduklarında ciddi boyutlara ulaşabilir.
Elbette hayvanlar çocukların gelişimini artıracak bir oyuncak ya da bir araç değildir. 3-7 yaş arasında bir çocuğun, bir hayvanın sorumluluğunu tek başına alması mümkün olmadığına göre tabii ki burada asıl sorumluluk size düşmektedir. Elbette bu sorumluluk alacağınız hayvanın yaşamı boyunca devam etmeli, onun da duygularına, psikolojisine özen gösterilmeli ve saygı duyulmalıdır. 
Peki bu sorumluluğu almak istemiyorsanız ya da şartlarınız uygun değilse neler yapabilirsiniz?
Öncelikle çocuğunuzla birlikte sokaktaki hayvanları besleyebilirsiniz. Düzenli olarak onlara su ve yemek vermeniz, çocuğunuzun sorumluluk duygusunun ve hayvan sevgisinin gelişimini destekleyecektir. İsterseniz bu ayki kutumuzda yapacağınız kuş yemliğinizle başlayabilirsiniz.  Aynı zamanda sokakta güvenli olduğunu düşündüğünüz takdirde, çocuğunuzun hayvanları sevmesine izin verebilir, ona örnek olmak amaçlı önce siz sevebilirsiniz. 
Bir nesil “Lassie” adlı köpeğin maceralarıyla büyümüştür hatırlarsanız. Dostluk, paylaşma, fedakarlık, sevgi, arkadaşlık gibi bir çok duyguyu bu filmlerle yaşamıştır. Siz de hayvanların kahraman olduğu dostluk, sevgi temalı çizgi filmleri çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz.  Aynı zamanda çocuğunuza hayvanlarla ilgili masallar, hikayeler okuyabilir, değişik hayvan resimlerine birlikte bakabilirsiniz. Ayrıca hayvan figürleriyle oynayabilir, onları konuşturabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun zihinsel, sosyal, duygusal ve dil gelişimlerini destekleyebilirsiniz. 
Çocuğunuzun hayvan sevgisini tadarak büyümesi dileğiyle :) 


Uzm. Psk. Melis Özmen