Çocuklarda Normal Kabul Edilen Korkular
Şubat ayı Pakolino akitivite kutumuzun teması Gölge ve Işık. Bu tema, çocuklarda görülen karanlık korkusu gibi temel korkuları aklımıza getiriyor. Bu yüzden sizlerle bu ay öncelikle 3-7 yaş arası çocuklarda çok sık gördüğümüz korkular ve bunlarla başa çıkma yöntemleri hakkında paylaşımda bulunmak istiyorum. 

Bazı korkular yaş dönemi özelliklerine göre biz psikologların normal ve dönemsel olarak adlandırdığımız korkulardır. Yani sağlıklı gelişimin bir parçası olup büyük ihtimalle kendiliğinden geçecek korkular. Tabi bazen sizler için yaşarken bu kadar basit olmayabiliyor. Çünkü bu yaştaki çocukların korkuları biz yetişkinlere göre pekte gerçekçi olmayan korkular olduğu için nasıl yardımcı olacağımız konusunda takılabiliyoruz. 

Önümüzdeki hafta sizlere bu konuda daha detaylı bilgi vereceğim ama şimdilik ipucu olarak en temel yardımcı olma şeklimizin oyun yoluyla olduğunu söyleyebilirim. Zaten bu ayki etkinliklerimizin amaçlarından biri de bu. Ama önce sizlerle yaş dönemine göre normal kabul ettiğimiz korkuları paylaşmak istiyorum. Bu korkular her çocukta mutlaka olur diye bir şey elbette yok ama çocuğunuzda gözlemliyorsanız, en azından endişelenecek bir şey yokmuş diyebilirsiniz.


3 yaş: Daha çok görsel korkuları olur.  Karanlık korkusu, hayvan korkusu, palyaço, maske, yabancı korkusu gibi korkuların yanı sıra anne babanın gece karanlıkta sokağa çıktığı ve kendisinin evde kaldığı durumlarda da korkabilirler.

4 yaş: Genelde seslerle ilgili korkuları olur. Yüksek ses, motor gürültüsü gibi. Bu yaşta karanlık korkusu ve ayrılık endişesi özellikle geceleri devam edebilir. Hırsız korkusu görülebilir. Ayrıca özellikle erkek çocuklarda saçını kestirme, tırnak kestirme gibi korkulara da rastlanır.  

5 yaş: Hırsız korkusu, canavar korkusu gibi korkuların yanı sıra daha somut olan düşme, bir yerini incitme gibi korkuları olabilir. Ayrıca özellikle erkek çocuklarda görülen saçını kestirme, tırnak kestirme gibi korkular devam edebilir. ( 3-7 yaş arası erkek çocukların sünnet edilmesinin tavsiye edilmeme sebebi de bu korkulara dayanır. Bu daha derin ve farklı bir konu tabii ama önemli olduğu için yeri gelmişken belirtmek istedim. 

6 yaş: Korkuların yoğunlaşabildiği bir dönemdir. Yüksek ses, böcek, hayalet, cadı, canavar, hırsız korkuları olabileceği gibi yatağının altında birinin saklanabileceği gibi korkular da görülebilir. 

7 yaş: Karanlık korkusu tekrar gündeme gelebilir. Bu kez gölgeleri hayalet ya da canavar gibi algılama boyutuna da taşınabilir bu korku. Ayrıca okuduklarından ve gördüklerinden fazla etkilenme ve endişelenme gibi durumlar yaşanabilir. Bu yüzden bu yaştaki çocukların da izlediklerine ve okuduklarına dikkat edilmesi tavsiye edilir. 

İyi haber; 8 yaş itibariyle korkular azalır ve gerçekçi olmayan bu korkular yerini okulda başarısız olma gibi daha gerçekçi korkulara bırakır.

Not: Tüm bu korkular normal kabul edilmesine rağmen elbette çok uzun süredir devam ediyorsa ve çocuğunuzun normal hayatına devam etmesini ciddi olarak etkileyen bir yoğunluktaysa, bir çocuk psikoloğuna danışmanızı tavsiye ederim. 
Uzm. Psk. Melis Özmen