Çocuk Gelişiminde Kuralların Dengesi Nasıl Sağlanır?

Bu ayki kutumuzda sizleri eğlenceli bir kamp hayatına götürüyoruz. Çocuğunuzla birlikte evinizdeki yastıkları ve çarşafları kullanarak çadır yapabilir, birlikte yaptığınız feneri yakabilir, balık tutabilir ve domino gibi keyifli bir oyun oynayabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun yaratıcılığını ve hayal gücünü kullanmasına fırsat verirken aynı zamanda balık tutma ve domino gibi yapılandırılmış oyunlarla çocuğunuzun gelişim alanlarını desteklemiş olursunuz. 

Yapılandırılmış oyunlar dediğimiz yani kısacası kurallı oyunlar sayesinde; çocuklar sırasını beklemeyi, sabretmeyi, dürtülerini kontrol etmeyi daha kolay öğreniyor. Peki tüm bunlar neden önemli? Bazı aileler çocuklarını kurallardan uzak yetiştirmeyi tercih edebiliyor. Çünkü ancak bu şekilde çocuklarının özgür bir birey olarak yetişebileceğine inanıyorlar. Bu elbette güzel bir istek fakat bunu yaparken aşırıya kaçmak, aslında çocuğa bir fayda sağlamıyor. Çünkü kurallar, çocukların kendilerini güvende hissetmelerini sağlarlar. Şöyle düşünün, çok güzel bir evdesiniz ama evin ne çatısı var ne de duvarları. Böyle bir evde kendinizi ne kadar güvende hissedebilirsiniz? İşte çocuklar için kurallar ve sınırlar da evin çatısı ve duvarları gibidir. Ve o evin içinde, güvenli bir alanda çocuğunuzu yine istediğiniz gibi özgür bir birey olarak yetiştirmeniz mümkündür.

Aslında her konuda olduğu gibi burada da uç noktalara gitmemek sağlıklı olanı. Yani ne aşırı otoriter bir aile olmak, ne de çocuğa hiçbir kuralı ve sınırı olmayan bir hayat sunmak. Peki bu iki uç noktaya kayıldığında ne oluyor? Aşırı otoriter bir ailede çocuk çoğu zaman dürtüleri kontrol etmeyi, sabretmeyi, sırasını beklemeyi öğreniyor ama bu kez de aşırı içine kapanık, isteklerini söyleyemeyen, pasif bir çocuğa dönüşebiliyor. Ya da bazen evde böyle olup, okulda tam tersi tavır gösterebiliyor. Kuralları ve sınırları hiç olmayan aile modelini düşündüğümüzde ise, çoğu zaman çocuk herhangi bir sınırla karşılaşmadığı için, dürtülerini kontrol etmeyi öğrenemiyor. Oyunsa çocuğunuza tüm bu özellikleri öğrenebilmesi için yumuşak bir geçiş alanı sağlamış oluyor. 

Hepinize çocuğunuzla birlikte keyifle oyun oynadığınız günler dilerim.

Uzm. Psk. Melis Özmen