GİZLİ AJAN
13 Şubat 2015
Hayat, çocuklarımız için çözülmeyi bekleyen gizem ve sürprizlerle dolu bir macera gibidir. Onları yeni keşiflere iten en önemli şeyin ise sınırsız hayal güçleri olduğuna inanıyorum.

Biz de bu sebeple Gizli Ajan temamızda, hayal gücünün en büyük besin kaynağı olan merak etme ve keşfetme arzusunu pekiştirecek aktiviteler hazırladık. Böylece çocuklarımız kalıpların dışına çıkarak kendi hikayelerini yaratırken, sosyal yeteneklerini geliştirme fırsatını da yakalayacaklar.

Gizli Keşif
Bu ayki Pakolino kutumuzun ilk aktivitesinde çocuklarımızı periskopla tanıştırıyoruz. Birkaç parça karton ve iki küçük ayna ile kendi periskoplarını yapmak gibi sıra dışı bir deneyim yaşayacak olan çocuklarımız, böylece ışığın doğrusal hareketi ve görme duyusu konusunda temel bir bağ kurma fırsatı yakalayacak. Çocuğunuzun saklambaç gibi birçok oyunda kullanabileceği periskopuyla boyunun yetişmediği yerlere bakabileceğini hatırlatabilirsiniz. Özellikle bu ay periskop deliğinden size bakan meraklı gözlere hazır olun.

Maskeli Görev
Bu aktivitede çocuğunuzun rol yapma, karakter yaratma ve hikaye yazma gibi sosyal yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olacak maskeler hazırlıyoruz. Çocuğunuz, el becerisini ve hayal gücünü kullanarak yapacağı maskeler için birer karakter yaratacak. Böylece küçük bir gizli ajan olarak çıktığı görevlerde bu karakterleri oynayacak. Ona bu karakterlerin hikayelerini oluştururken küçük yardımlarda bulunabilirsiniz.

İpucu Avı
Üçüncü aktivitemizde sizi çocuğunuzla birlikte evde heyecanlı bir ipucu avına çıkarıyoruz. Renk filtreleme yöntemiyle hazırladığımız aktivitenin materyalleri arasında şifreli bulmaca parçaları, cevap anahtarı ve bir adet şifre çözücü mercek de bulunuyor. Bu aktivitede kutudan çıkan şifreli ipuçlarını sizden cevap anahtarında belirtildiği gibi evin belirli köşelerine saklamanızı istiyoruz. Sonrasını küçük gizli ajanımıza bırakabilirsiniz.

Daha fazlasını isteyen çocuklarımız için hazırladığımız Daha Fazlasını Keşfet kitapçığında ise gizli mesaj yazmanın farklı yollarını keşfediyoruz.
pix