BAHÇE HAYATI
13 Şubat 2015
Hayatımızın gittikçe hızlanan temposunda, yavaşlamayı, durup etrafımızı gözlemlemeyi ve doğanın döngüsünün keyfini çıkarmayı unutabiliyoruz. Sonuçtan çok sürecin keyfini çıkartmayı hatırlamak ve çocuklarımıza bunu öğretmenin çok önemli olduğuna inanıyorum.

Biz de Bahçe Hayatı temamızla yazdan sonbahara geçiş sürecini en iyi şekilde değerlendirmeyi hedefledik. Bu yüzden evde, bahçede veya en yakın parkta, çocuğunuzun bitkileri yakından gözlemleyebileceği uzun soluklu aktiviteler hazırladık!

Çiçek Kurutma
Bu aktivite sizi en yakın bahçe veya parkta çocuğunuzla birlikte keşfe çıkarıyor. İlk önce topladığımız çiçek ve yapraklarla kolajlar hazırlıyor, sonra da onları kutumuzdan çıkan çiçek kurutma kutusuyla presliyor ve kurumaya bırakıyoruz. Bu aşamada, çocuğunuza bazen güzel şeylere ulaşmak için beklemek ve sabretmek gerektiğinden bahsedebilirsiniz. Bunun değerli bir öğrenim olacağını düşünüyoruz. Çiçekleriniz kuruduktan sonra hazırlayacağınız kartpostal veya resimler ise çocuğunuzun eğlenceli vakit geçirirken yaratıcılığını da geliştirmesine yardımcı olacak.

Pencere Serası
Pakolino kutumuzdan çıkan malzemeleri kullanarak bu sefer de kendi pencere seramızı kuruyoruz. Çocuğunuz biraz yardımınızla sera ceplerine toprak doldurarak fesleğen ve kozmos çiçeği tohumlarını kendi elleriyle ekme şansını yakalayacak. Çocuğunuzun günlük olarak takip etmesi gereken bu pencere serası, ona bitkilerin tohumdan-filize gelişimlerini gözlemleme fırsatı sunarken aynı zamanda sorumluluk bilincinin gelişmesine de katkıda bulunacak.

Bağcıklı Bulmaca
Bu aktivitede bağcık, bulmaca kartları ve boya kalemleriyle hem ellerimizi hem de mantık kurma yeteneğimizi kullanıyoruz. Farklı zorluk seviyelerindeki bulmaca kartlarının üzerinde bitkilerle ilgili çizimler bulunuyor. Kartlardaki çizimleri birbiriyle eşleştirmeye dayanan bulmacamızı çözmeye başlamadan önce kutumuzdan çıkan keçeli kalemlerle onları renklendiriyoruz. Daha sonra da bağcıkları kullanarak bulmaca kartlarını çözüyoruz. Boş kartlar ise çocuğunuzun kendi bulmacalarını hazırlamasını bekliyor.
pix